Rocktörténet

Rock szubkultúra


A rock általánosan:

A rock zene egy letisztult, érzelemdús hangzásvilágot teremtett, ahol nem voltak szabályok: olyan hangos lehettél amilyen akartál, és azt tehetted, amit csak akartál.
A rock általánosságban szólva elektronikusan fölerősített, kihangsúlyozott ritmuson és ismétlésen alapuló, hangos és "monoton" zene, amely képes hallgatóit valósággal kábult állapotba hozni, és elvarázsolni egy különleges világba. A rock zenét összefoglalóan említik néha rock'n'roll-ként is. A rock alatt általában a Hard-rockot értjük. A rockzene alapvetően az Amerikai Egyesült Államokban született, ahol a behurcolt fekete rabszolgák zenéje a blues keveredett az európai telepesek főleg country stílusú zenéjével. Mindez ráadásul egy technikailag és társadalmilag rohamosan változó környezetben történt. Egy szubkultúrán nem lehet csak az öltözködést, a "divatot" érteni, hanem sokkal több annál, az életérzést a környezetet amelyben élnek, mert más szféra veszi körül az embert hogyha ezt a zenét hallgatja. A rockerek máshogy viszonyúlnak egymáshoz. A rock egy sokkal inteligensebb stílus, mint a többi(mert pl:nem közösítik ki egymást). Egy sokkal elfogadóbb stílus a másikkal szemben, és nem úgy, mint a discosok, akik előszeretettel lenézik a másikat, és akkor örülnek ha kicsinálhatják főleg egymást, vagy a másikat és akárki mást is, a rockerek nem beképzeltek a semmire, nem "menőznek" egy újabb technikai újítás vagy divat láttán. Tehát, életfelfogás beli különbségek is vannak. A rockerek a discosokkal ellentétben úgy hallgatnak zenét, hogy nem egy hétig vagy két hónapig hallgatnak egy bandát[hiszen köztudott, hogy a discosoknál minden zene kb. 2 héten belül kimegy a divatból, és nem hallgatja már senki], hanem évekig. És a rockerek meghallgatják ugyanazt a bandát 5 év múlva, és 25 év múlva is. A rock alapvetően nem egy mosolygós stílus, nem arról szól, hogy milyen jó az élet, nem olyan, mint pl: a pop és a disco, ahol mindenki csak vigyorog, teljesen happy, csak a jóra koncentrál, és tele van pénzzel, és cikizi a másikat, merthogy ő "menő", tehát semmi problémája nincs. Persze akkor is lehet valaki rocker, ha gazdag.
A pop az egymással való utálkozásról szól, a rock az elfogadásról, egymás elfogadásáról a rock társadalomban.(Persze a cicababákat nem annyira szeretjük, és nehéz elviselnünk, hiszen szöges ellentéte a mi stílusunknak.)
A rock a társadalmi problémákat hangsúlyozza és emeli ki, amelyek megoldásra várnak és arról szól, hogy közös erővel harcoljunk a problémák megoldásáért. Amellyet sok esetben dalaikban fejeznek ki, tehát dalszövegeik témája gyakran valamilyen társadalmi probléma. Dalszövegeikre és dalaikra jellemző a düh kifejezése. A rockerek elhatárolódnak a pop szubkultúrától. Mert nem akarnak a popperekhez tartozni. A saját világukban érzik jól magukat. De természetesen ebben a stílusban is örömét lelheti az ember! A rock arról szól, milyen jó együtt lenni, milyen jó összetartozni. A rockerek "régen" a szegény dolgozó munkás-emberek gyermekei voltak, akik kemény fizikai munkával keresték kenyerüket. Zenéjükkel életörömüket is kifejezik. A rock egy feeling, egy életérzés, egy életforma mellyet csak az érthet meg aki ilyen zenét hallgat. A rock a lázadásról szól, és sok küzdelemről, harcról, arról, hogy kiálljunk az érdekeinkért, érzéseinkért, a stílusunk mellett, hogy ne hagyjuk magunkat befolyásolni pl: némi gagyi divatirányzat, vagy divatérzés hatásainak. Nem divatkövető stílus ! A rock zene a természetességet is magában hordozza, amely más stílusoknál nem igazán található meg. A rock zene nem a divatról szól, hanem a zene és/vagy zenélés öröméről, és szeretetéről. A rock egyszerre hagyományőrző és formabontó, a többi stílussal szemben. A rock zene értéket képvisel a tingli-tangli pl: disco zenével ellentétben. Itt a hangszeres tudás is megfigyelhető, nem úgy mint pl:a disco és pop zenében amiben szinte minden mű, és egyben semmilyen tudással sokan playback-elnek, mert maguktól és a tökéletesítő hangcuccok nélkül, és számítógépes programok nélkül nem tudnak eljátszani, előadni egy dalt, nem tudnak a zenében létezni. A rock zenét (szinte bármilyen műfajról is legyen szó) akármikor meghallgatjuk (bármely napszakban), lehetünk akárhány évesek (függ a zene jellegétől), mindig felfedezhetünk benne valami újdonságot. Lehet hallgatni úgy, hogy csak bizonyos hangszereket akarunk kihallani belőle(pl: először csak a gitárt akarjuk kihallani belőle, és ezt hallgatjuk végig) és lehet úgy is hallgatnunk, hogy az egészet hallgatjuk figyelve az egésznek a hangzására. A rockerek általában élőben zenélnek,(tehát hangszereken) és az életöröm, a zene öröme, az energia eljut a közönséghez is. Ehhez az életérzéshez sokszor a világgal való elégedetlenség és tiltakozás is társul.
A rock egy megingathatatlan erejű stílus. A rock zene egy külön világ, amellyet csak az érthet meg aki akár csak egy kicsit is részese ennek (de főleg aki nagyon). A rockerek nem hajlandóak befogadni a divatot, de lehet, hogy nem jut el hozzájuk teljesen, ezért a kevés információáramlás miatt sem fogadnak be bizonyos dolgokat, és abból is csak azt fogadják be ami nekik tetszik. Tehát, a rockerek nem követik a divatot, hanem szembefordulnak vele. Ezért is a rock egy megbízható stílus, változatlanul kemény hatásaival, amely szilárd alapot biztosít a műfaj számára. A stílus jellemzői közé sorolható a nagy hangerő is, amely a többi szubkultúrához képest, is a legnagyobb hangerővel szólt.(Manapság a disco zene hangja lett a legerősebb!) Lehetőséget adott a fiatal generációnak a bennük lévő lázadó életérzés kifejezésére, hiszen ez a zene kezdetben csak nekik szólt, az ő életérzésüket hírdette. A zenei megújulást követte az öltözködési stílus és a teljes viselkedéskultúra megváltozása. A rock futótűzként terjedt az Egyesült Államokban, majd Nagy-Britannia után egész Európában, végül az 1960-as évekre meghódította az egész világot.



Rockerek viselkedése

Ki számít rockernek ? :


Aki csakis rock zenét hallgat !!!! ("De egy-két kivétel, azért lehet !")

De :
" A piától még nem leszel rock and roller!"
Lukács László - Tankcsapda

Tehát, nem attól leszel rocker, hogy iszol.

És attól még nem leszel rocker, hogy van
"acélbetétes" bakkancsod ! Ez önmagában kevés.
A rockerség sokkal többet jelent pl: némi divat hóbortnál, és talán ennél a "példánál" kezdődik, de ez még nem jelent teljességet. Ezt belülről kell megélni és érezni. Ez a bizonyos feeling vagy életérzés. Egy embert egészben kell megnéznünk, hogy el tudjuk dönteni, hogy ezt a stílust képviseli-e.
De a kinézet még kevés ahhoz, hogy valaki rocker legyen.
Ennek több összetevője van:
-kinézet/öltözködés
-e zenének hallgatása
-koncertre járás
-baráti/haveri társasághoz tatozás
-kell, hogy befogadják egy baráti
körben, mert attól elfogadott lesz a stílusa
bónusz: -markáns természet

Hozzá tartozik:

A lázadás, szabadság érzés és szabadságvágy kinyílvánítása, mert kell valakinek lennie aki kimondja a véleményét bármi is legyen az! És képes szembe nézni bárkivel a saját stílusáért, és a maga igazáért. Életükhöz hozzátartozik a sajátos hangulatú bulizás, amellyet csoportosan követnek el, és ezt a hangulatot egyik stílus sem pótolhatja. Rendszerint koncertekre járnak, és aktív résztvevői, részesei ennek(('headbang[-elnek]=haj és fejrázás,



és pogó[-znak]="Ez nem egy tánc" (Tankcsapda-Pogó), hanem lökdösődés')), amellyek felejthetetlenül jó hangulatban telnek. Egyéb szórakozási formájuk a barátaik összegyűjtésével való mászkálás stb.

És persze életfelfogásbeli különbség is felfedezhető más stílusokkal szemben. Például: Elhatárolódnak a popperek világától. Ők, mármint a rockerek - még hagyománytisztelő emberek legalább valamilyen szinten. Nem az újdonság érzése vezérli őket.

Csoportjaikra jellemző a kölcsönös odaadás és bajtársiasság. Ha összetalálkoznak valahol véletlenül általában nem az jut eszükbe, hogy hogyan nézzék le egymást, hanem összetartozónak érzik egymást és úgy vannak vele:'Te is rocker vagy ? De jó! Üdvözöllek !' Vagy valami hasonló.(Szinte mint a családtagok.) Ezért néha szavak nélkül is megértik egymást.
A rock zenét szeretők nem mindegyike sátánista !
A rockerek nem bűnözők !

Az emo nem számít a rock kategóriába, ebből következik, hogy az emósok nem rockerek !


Rockerek öltözködése

Itt általánosságban a rockerekre vonatkozó öltözködést mutatom be, amely főleg a Magyarországi rockerekre jellemző manapság.

A rocker stílust a fekete szerelések, általában hollófekete hosszú haj jellemzi de lehet szőke, barna, vagy vörös is. Jellemző lehet még a feketére kihúzott szemöldök vagy szem, a feketére lakozott köröm, amely láttán az egyszeri emberek első blikkre hajlamosak összetéveszteni az emo-val, amikor köze sincs hozzá.
A fiúknál általában jellemző a hosszú haj vagy/és a szakáll. A hosszú haj a 80-as évektől terjedt el, így a rockerek ismertető jelévé is vált, így azonnal fel lehetett ismerni, hogy az illető rocker.
A rock egy természetesebb stílus a metal-nál.

A rockerek öltözete a katonai öltözködésből alakult ki. A szegény munkások gyermekei hasonlítani szerettek volna a katonákra ("vagy az apjukra").
Ígyhát az idők során sok dolgot átvettünk tőlük. pl: military, övek, bakkancs, táska, szimatszatyor stb.

A rock zenei szubkultúrában az alapszín a fekete.
Ez készülhet szinte bármilyen anyagból.
Ruháikra jellemző:
- a rikító és a világos színek használata nélkülözött
- általában a sötét színek használata
- pl: a military színei: fehér, zöld(inkább a sötét), khaki, barna, krém szín
- lehet még: piros, kék, olivazöld, szürke

Általános viselet még:
- a szimatszatyor
- bármilyen bakkancs, általában az acélbetétes
vagy pedig tornacipő
- a zenekaros póló
- a zenekaros pulóver
- egyéb zenekaros dolgok
- pl: kapucnis felső
- alapvetően a farmer, és annak szinte
minden változata
-"általában" a szegecsek pl:(szegecses karkötő)
- csuklópánt


Egyéb ehhez kapcsolódó öltözetek:
- a bőr szerkó minden fajtája (főleg motorosoknál)
- (és a hétköznapokban) a bőrkabát
- főleg annak idején a cső szárú farmer, trapéz szárú nadrág
- egyenes szárú nadrág
- military


Kiegészítő lehet :
pl: - szegecses öv
- felvarró(k)
Jellemző még a "kutyaláncok" viselése.


Ha valamelyik kiegészítő, vagy ruhadarab nem található meg valakinek
a ruhatárában, attól még lehet valaki rocker !


Persze ezektől kissé el lehet térni!
De nem túlzottan, mert az már egy másik stílust eredményez.


És persze a legtöbben próbálják a saját egyéniségükhöz alakítani a stílust. Azért, mert nem vagyunk egyformák, és mindenki saját egyéniséggel rendelkezik.

Az egyéniséget egyben kell nézni, tehát egészben kell néznünk valakit, hogy eltudjuk dönteni, hogy valaki ezt a stílust képviseli-e. Ezért több tényező alapján kell döntenünk, amelyben maga az egyéniség is fontos.

Ami nem jellemző :
- a nagyon színes és feltűnő, élénk színek viselése
(pl:rózsaszín, meg citromsárga)
- a tigris minta és a zebra minta viselése kerülendő


Attól, hogy a rockerek nem vesznek 'minden nap új fajta divatos ruhát', attól még nem igénytelenek. És attól, hogy valaki rocker, még nem kell igénytelennek lennie. Ígyhát senki ne merje kijelenteni, hogy a rock egy igénytelen stílus !!!

Jó példa az öltözködésre a Zanzibár zenekar énekesnője Terecskei Rita.


Metalosok öltözködése:

A metal stílust az éjfekete szerelések, általában hollófekete hosszú haj jellemzi de lehet szőke, barna, vagy vörös is . Jellemző lehet még a feketére kihúzott szemöldök vagy szem, a feketére lakozott köröm, amely láttán az egyszeri emberek első blikkre hajlamosak összetéveszteni az emoval, amikor köze sincs hozzá.
A fiúknál általában jellemző a hosszú haj, és/vagy a szakáll de némelyik metal stílusnál náluk is a feketére kihúzott szem, és fekete köröm, lehet feketére festett haj is. Néhány stílusnál az arcukat is festik. Általában az utóbb említettek a Sátánistákra jellemzők. A körömfestés is jellemző ezeknél a stílusoknál: pl: black metal - Cradle of filth, Dimmu Borgir, extrém-metal pl: Slipknot, Lordi gothic-metal pl: Marlyn Manson és a punkok pl: After Classes stb.

Általános viselet még:
- a szimatszatyor
- bármilyen bakkancs, általában az acélbetétes vagy tornacipő
- a zenekaros póló
- a zenekaros pulóver
- egyéb zenekaros dolgok
- fekete nadrág, bőr, vagy farmer nadrág
- "általában" a szegecsek
- csuklópánt
- a bőr szerkó minden fajtája (főleg motorosoknál)
- (és a hétköznapokban) a bőrkabát stb.
Kiegészítő lehet még:
pl: - szegecses öv, szegecses nyakörv, szegecses karkötő
- felvarró(k)
Jellemző még a "kutyaláncok" viselése.
Hordott szín lehet még: pl: a lila, főleg a darkgoth-oknál.
bár a cyber gothoknál is jellemzőek a színes hajak, mint pl: a punkoknál
Ami nem jellemző :
- a nagyon színes és feltűnő színek viselése
(pl:rózsaszín, meg citromsárga)
- a tigris minta és a zebra minta viselése kerülendő,



Cipőfűzők: - a narancssárgát: skinhead gyűlölet, a rasszizmus ellenzői hordják (bátor vállalkozás
ezt hordani, nem mindig követi osztatlan siker főleg, ha egy fehér
cipőfűzős társaság jön veled szembe) skinhead gyűlölet
- feketét a rockkerek fűznek a bakancsukba
- zöld=füves, hippi, környezetvédő, a környezetvédő bőrfejűek, antiglobalisták
- kék: rendőrellenesség, rendőr gyűlölet
- citromsárgát: az anarchisták, zsidógyülölet
- fehér=white pride, rasszista a nácik is hordják,
a rasszista boneheadek viselete, külföldön (Anglia, Németország)
- fekete=semleges, semmi jelentés
- piros= punkok általába piros fűzőt hordanak, anarchista
- balban piros a jobban fekete: akkor kommunista,
a jobban piros a balban fekete :akkor: anarchista,
- ha mindkettő piros akkor viszont: NS (náci) skinhead,
- pink= Divatember, Glam metalos, meleg büszkeség, homoszexuálisok
- bordó=fasiszta
- a barna: meg egy új poénos kitalálás szerint: öreg mami gyülölő
mert hogy a nyanyákat utálják ahogy lökdösödnek a buszon meg
pofáznak a régi kórról
- a lila: trash metalos, goth vagy szimplán divatember
- Neon akkor: drogos (ilyet még nem láttam)
Külön réteget képeznek a szelíd motorosok, akik metal és rock zenét hallgatnak,
és bőrszerkóban csapatosan vonulnak végig az utakon motorral. Különösen a Motoros
találkozóik felé tartva. (De a metálos és rocker öltözködést alapvetően nem kell, és nem érdemes szétválasztanunk, mert összeolvad és személy függő, hogy ki, mit részesít előnyben, mert a rockerek metalt is hallgatnak általában.) Bár a metalban kicsit másabbak a dolgok.

A skinehad magyarul bőrfejű.

A skinheadek eredete: Gyökerei a munkásosztályhoz, a szegényebb
néprétegekhez csatolják. A nem dolgozó szakadt (drogos) hippik ellen
voltak.A skinhead stílus az 50-es, 60-as években alakult ki.
A skinheadek jellemző öltözködése:
1.kopasz, tar fej (bőrfej)
2.poló,ing
3.huzentróger
4.farmer, gyakorló nadrág
5.feltűrt , vagy betűrt nadrág
6.bakancs (acél betétes),surranó
7.fehér, vörös, fekete cipő fűző

Az igazi skinhead zene az oi és ns.
Punkok:-nál jellemző a nyakkendő hordása és a bisztostűk viselése. Ők nagyon színesen öltözhetnek. Emellett a színes haj, és a kakastaréj a fejükön is jellemzőjük.

Divat-rockerek:
Igen, persze vannak divat rockerek is. Ők azok, akik csak koncertekre veszik fel a fekete színt, de a hétköznapokban pl:fehérben rózsaszínnel vagy citromsárgában járnak, vagy egyéb színben, és otthon disco zenét is vagy csak azt hallgatnak. Vagy disco zenét hallgatnak és rámondják, hogy rockerek, pedig az életben nem hallottak olyat, és csak felvesznek egy fekete pólót. És persze valójában fogalmuk sincs az egészről.Divat-rocker az, aki divatból rocker, hogy kitűnjön, hogy milyen kemény gyerek, és megjátsza magát. Akik messziről elkerülik a rockereket, mert félnek tőlük, ezért nem is nagyon barátkoznak velük. Mivel csak hasonlítani akarnak rájuk, ezért csak is divatként élik meg ezt a stílust. - saját

Név:
Jelszó:
 
   
      [Regisztráció]
Érdemes visszanézni, az esetleges változtatások megtekintéséhez.

Minden nemű felhasználás szigorúan tilos és komoly következményekkel jár!
Úgyhogy nem ajánlom! Legfeljebb csak az editor engedélyével !
Az oldal Firefox böngészővel készült.
Copyright © Hungary, Miskolc 2010-2011 Created by Kék Vivien (editor and other)
Köszönet: Bányai Lajos-nak